7 نکته برای رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک برای مبتدیان
مجله ماشین, ماشین ها

7 نکته برای رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک برای مبتدیان

رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک مطمئناً پیچیده نیست، اما ممکن است برای کسانی که به رانندگی با خودرویی با گیربکس دستی عادت دارند، غیرقابل درک باشد چرا که همیشه می خواهید دنده را بگیرید و بین دنده های اول، دوم، سوم، چهارم و پنجم قرار دهید. به همین ترتیب، پای چپ یک راننده ماشین دستی عادت دارد که پدال کلاچ را فشار دهد تا بتواند بین این ماشین حرکت کند. اما وقتی به رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک تغییر می‌دهید، همه چیزهایی را که قبلاً ذکر کردیم از دست می‌دهید و فقط گیربکس را در جعبه مورد نیاز قرار می‌دهید و فقط با فشار دادن پدال گاز مستقیماً ماشین را می‌رانید.

در این مطلب مجله ماشین آساک چین یدک 7 نکته کلیدی را برای رانندکی با خودرو دنده اتوماتیک به شما ارائه میدهیم.

 خرید قطعات و لوازم یدکی خودروهای چینی در آساک چین یدک
 رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

نکات رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک برای مبتدیان

توقف کامل قبل از تعویض دنده 

با گیربکس اتوماتیک، هنگام رانندگی به جلو، نیازی به تعویض دنده به دنده دیگر ندارید. در عوض، شما فقط باید از وضعیت راه رفتن به جلو به وضعیت راه رفتن به عقب بروید. اگر به رانندگی با ماشین دستی عادت دارید، هنگام حرکت از جلو به عقب، می توانید این کار را انجام دهید حتی اگر ماشین چند قدم به جلو حرکت کند.

اما اینجا قضیه فرق می کند، ابتدا باید چوب دنده اتوماتیک را به حالت خنثی حرکت دهید، سپس پدال ترمز را فشار دهید و از توقف کامل خودرو مطمئن شوید. حال اگر سرعت خودرو به 0 کیلومتر رسید، باید گیربکس اتوماتیک را در معکوس قرار دهید و حرکت را آغاز کنید. در صورتی که خودروی شما با گام های ساده به جلو حرکت کند، این امر منجر به آسیب دیدن دنده یا گیربکس می شود.

رانندگی ماشین در حالت خنثی

طبیعی است که هنگام رانندگی به جلو، گیربکس را در موقعیت خود قرار دهید که حرف D است و سپس هنگام رانندگی با خودروی اتوماتیک پدال ترمز را فشار دهید.

بیشتر بخوانید:   آشنایی با سنسور موقعیت میل لنگ MVM 530/550

البته برخی از رانندگان ترجیح می دهند پس از مدتی حرکت خودرو به سمت جلو، به خصوص در سرعت های بالا، به حالت خنثی حرکت کنند و خودرو با وضعیت خنثی به حرکت خود ادامه می دهد.

برخی معتقدند که این روش برای صرفه جویی در مصرف سوخت کار می کند، اما این درست نیست زیرا ممکن است منجر به آسیب به ترمزها شود.

همچنین در شتاب گیری واقعی خودرو به شما کمکی نمی کند و همچنین نوعی چیز منفی محسوب می شود که بر ایمنی هنگام رانندگی تاثیر می گذارد.

خودروهای جدید و پیشرفته هم اکنون این امکان را در اختیار شما قرار می دهند که موقعیت رانندگی مناسب را برای خود انتخاب کنید که در بهبود عملکرد خودرو و همچنین صرفه جویی در تعویض سوخت موثر است.

 رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

هنگام پارک کردن از ترمز دستی استفاده کنید 

طبیعی است که هنگام رانندگی با خودروی اتوماتیک و سپس پارک آن، دنده را در حالت خنثی قرار دهید و سپس به حالت P تغییر دهید، یعنی پارک، یعنی پارک.

فرض بر این است که توقف خودرو در این لاین درگیر شدن دنده های خودرو است و بنابراین قابل حرکت نیست.

اما، متأسفانه، اگر روی یک شیب ایستاده اید، چه رو به جلو یا عقب، در این صورت قرار دادن دنده روی گزینه P گزینه مناسبی برای شما نیست.

این امر ممکن است باعث شود خودرو از موقعیت فعلی خود حرکت کند و برای جلوگیری از این مشکل توصیه می کنیم ترمز دستی را به روش کلاسیک قدیمی که در خودروهای دستی انجام می دادید بکشید.

رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

فقط از یک پا استفاده کنید 

در خودرویی با گیربکس دستی، باید از پاهای خود استفاده کنید، با پای راست برای فشار دادن پدال گاز و پای چپ برای فشار دادن کلاچ، و این یک فرآیند پویا است که هنگام استفاده از خودرو مستقیماً انجام می‌دهید.

بیشتر بخوانید:   6 راه حل قطعی برای رفع مشکل خام سوزی خودرو

در حالی که هنگام رانندگی با خودروی اتوماتیک نیازی به استفاده از پای چپ نخواهید داشت، اکنون یک پدال که کلاچ است کنار گذاشته شده است و هم پدال گاز و هم پدال ترمز برای شما باقی مانده است.

اگر می خواهید ناگهان ماشین خود را متوقف کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که پای راست خود را از روی پدال گاز بردارید و آن را فقط روی پدال ترمز قرار دهید.

باید توجه داشته باشید و پدال ترمز را با پای چپ فشار ندهید زیرا منظور از فشردن پدال گاز با پای راست و سپس ترمز با پای چپ باعث توقف خودرو در صورت لزوم نمی شود، بلکه باعث توقف خودرو می شود. پس از مسافتی طولانی تر از حد معمول توقف کنید.

این معمولاً ممکن است در شروع رانندگی برای اولین بار با یک ماشین خودکار اتفاق بیفتد.

شتاب آهسته از حالت ایستاده | رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

آیا ماشین دستی را به خاطر دارید؟ ماشین را در اولین لاین قرار می دهید و سپس شروع به ایجاد شتاب مستقیم قوی می کنید. این کار را در هنگام رانندگی با ماشین اتوماتیک نیز می توان انجام داد.

اما بهتر است در ابتدا بسیار آهسته گاز بگیرید و به تدریج پدال گاز را فشار دهید.

در غیر این صورت ممکن است به قطعات ثابت خودرو شما آسیب وارد شود.

رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

هنگام رانندگی کفش بپوشید 

این اطلاعات برای رانندگی با خودروی اتوماتیک یا دستی مناسب است.بسیاری از مردم ترجیح می دهند با پای برهنه یا فقط با جوراب رانندگی کنند.

بیشتر بخوانید:   تاثیر باتری ضعیف بر روی خودرو | دلایل ضعیف شدن باتری

متأسفانه این روش در رانندگی حرفه ای نیست، زیرا ممکن است باعث شود پای شما از روی پدال لیز بخورد، چه هنگام گاز دادن و چه هنگام فشردن ترمز.

بنابراین بهتر است با کفش برانید و هنگام رانندگی نتوانید ماشین را برانید و کفش های خود را درآورید و روی زمین نگه دارید.

این امکان وجود دارد که کفش ها پشت پدال گاز یا ترمز حرکت کنند و فشار دادن روی آنها دشوار است که یکی از بزرگترین عناصر ایمنی خودرو را در جاده از دست می دهد.

عدم استفاده از کروز کنترل | رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

اگر در رانندگی با خودروی اتوماتیک مبتدی هستید، به شما توصیه می کنم به کنترل سرعت در جاده اعتماد نکنید، اگرچه یکی از وسایل ایمنی در خودرو به حساب می آید.

می توان به این فناوری تکیه کرد و به خوبی از جاده مراقبت نکرد، به خصوص اگر روند رانندگی در جاده های آسفالت نشده یا جاده های پر دست انداز که رانندگی در آن دشوار است، ممکن است منجر به آسیب رساندن به وسیله نقلیه شود.

رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

چگونه با ماشین اتوماتیک رانندگی کنیم؟ 

اگر به رانندگی با ماشین دستی عادت دارید، می توانید با مراحل زیر با ماشین اتوماتیک رانندگی کنید:

  • در ابتدا موتور ماشین را روشن کنید که تا زمانی که گیربکس در محل پارک نباشد روشن نمی شود.
  • سپس پدال ترمز را با پای راست فشار دهید.
  • دنده را به موقعیت حرکت حرکت دهید.
  • به تدریج پای خود را از روی ترمز بردارید تا با حرکتی سبک، خودرو را روشن کنید.
  • سپس به تدریج پدال گاز را فشار دهید، ماشین شروع به حرکت می کند.
  • هنگام توقف خودرو، پای راست را روی پدال ترمز فشار دهید تا خودرو کاملا متوقف شود.
  • سپس، چوب دنده را به موقعیت گوشه P ببرید.

خرید لوازم یدکی ام وی ام-ارزانترین فروشگاه لوازم یدکی خودرو چینی

خرید لوازم یدکی ام وی ام

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز 128

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *