کاربرد گلگیر خودرو چیست و چه تفاوتی با شلگیر دارد؟
مجله ماشین, آریزو, ام وی ام, ماشین ها

کاربرد گلگیر خودرو چیست ؟ | تفاوت گلگیر و شلگیر خودرو

گلگیر و شلگیر دو قطعه متفاوت لوازم یدکی در خودرو هستند ولی به خاطر این که ساختار آنها شبیه به هم است، بعضی افراد آنها را یکی می دانند. کاربرد گلگیر خودرو این است که مانع از پاشیده شدن گل به بدنه ماشین می‌شود. چون بعد از شروع باران حتی اگر خودروی در حال حرکت سرعت زیادی نداشته باشد، گل و لای موجود در خیابان از لاستیک ها به بدنه خودرو پاشیده می شود و موجب کثیف شدن ماشین می شود. علاوه بر گلگیر قطعه ای به نام شلگیر در خودرو وجود دارد که جلوی پاشیده شدن گل و لای به گلگیر خودرو را می گیرد. کارشناسان ما در آساک چین یدک در ادامه این مطلب مجله ماشین آساک تفاوت گلگیر با شلگیر و کاربرد این دو را بررسی می کنند.

کاربرد گلگیر خودرو

کاربرد گلگیر خودرو | تفاوت گلگیر و شلگیر

گلگیر چیست و چه کاربردی دارد

گلگیر بخشی از بدنه خودرو است که در دو طرف خودرور نصب می شود. مهمترین کاربرد گلگیر خودرو این است که هنگام برخورد اشیای بیرونی از لاستیک محافظت می کند. گلگیر جلو و عقب در بخش انتهایی خود به سپر وصل می شوند. گلگیر باید در برابر ضربات سنگین مقاومت داشته باشد به همین دلیل بیشتر از فلز ساخته می شود. در بعضی از خودروها مانند رنو و مگان، جنس گلگیر از فایبر گلاس است.

گلگیر از برخورد اشیا بیرونی با بدنه خودرو جلوگیری می کند. در صورتی که گلگیر بی کیفیت باشد  زود خراب شود، گل و لای و انواع سنگریزه به ماشین برخورد می کنند و موجب زنگ زدگی و خراشیدگی ماشین می شوند.

بیشتر بخوانید:   پلوس خودرو چیست + راهنمای خرید پلوس و قیمت

نکته: برای خرید گلگیرخودرو خود از فروشگاه های لوازم یدکی، گلگیر منحصرا برای ماشین شما با چهار نام وجود دارد که شامل دو گلگیر جلو و دو گلگیر عقب است. به عنوان مثال در صورتی که خودرو شما آریزو 6 است؛ شما با گلگیر عقب راست آریزو 6، گلگیر عقب چپ، گلگیر جلو راست آریزو 6 و گلگیر جلو چپ آریزو 6 مواجه خواهید شد.

خرید لوازم یدکی چری

خرید لوازم یدکی چری | کاربرد گلگیر خودرو | تفاوت گلگیر و شلگیر

شلگیر چیست وچه کاربردی دارد

شلگیر قطعه ای در خودرو است که مانع از رسیدن گل و لای به زیر اتاق، شاسی، موتور و گلگیر می شود. یکی از تفاوت های گلگیر با شلگیر در این است که شلگیر فقط جنبه محافظتی در برابر پاشیدن گل و لای دارد ولی گلگیر علاوه بر این از وارد شدن ضربه به ماشین جلوگیری می کند و همچنین جنبه زیبایی هم دارد. شلگیر در حقیقت یکی از قطعات محافظتی برای خودرو است و محل نصب آن در زیر گلگیر و دور چرخ ها است. مهمترین وظایف شلگیر به این شرح است:

  • از پرتاب هر گونه سنگریزه و کلوخ به بدنه خودرور جلوگیری می کند.
  • از پاشیده شدن آب به قعطات داخلی داخلی جلوگیری می کند.
  • مانع از زنگ زدگی قطعات فلزی می شود.
  • عمر قطعات موتوری و دیگر قعات را افزایش می دهد.

نکته: برای خرید شلگیر خودرو خود از فروشگاه های لوازم یدکی، شلگیر منحصرا برای ماشین شما با چهار نام وجود دارد که شامل دو شلگیر جلو و دو شلگیر عقب است. به عنوان مثال در صورتی که خودرو شما آریزو 6 است؛ شما با شلگیر عقب راست آریزو 6، شلگیر عقب چپ، شلگیر جلو راست آریزو 6 و شلگیر جلو چپ آریزو 6 مواجه خواهید شد.

شلگیر خودرو - کاربرد شلگیر - تفاوت گلگیر و شلگیر

شلگیر خودرو | کاربرد شلگیر | کاربرد گلگیر خودرو | تفاوت گلگیر و شلگیر

جمع بندی

طراحی گلگیر برای خودروهای مختلف متفاوت است و در حقیقت طراحی گلگیر جلوه خاصی به خودرو می بخشد. خودروهای مختلف با توجه به نوع خود، دارای گلگیر ثابت یا قابل تعویض هستند. همانطور که اشاره شد، مهمترین کاربرد گلگیر خودرو محافظت از لاستیک خودرو در برابر ضربه و گل و لای است. گلگیرهایی که از جنس فایبرگلاس هستند در برابر ضربات مقاومت کمتری دارند ولی مزیتی که دارند وزن سبک آنها است.

بیشتر بخوانید:   یاتاقان زدن در ماشین به چه معناست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت گلگیر با شلگیر و خرید این وسایل با کارشناسان با تجربه ما در آساک چین یدک تماس بگیرید.

سئوالات متدادل در مورد کاربرد گلگیر و شلگیر

  1. گلگیر چگونه از لاستیک ها محافظت می کند؟

کاربرد گلگیر خودرو این است که با قرار گرفتن در اطراف و دور چرخ های خودرو، از لاستیک در برابر برخورد اشیا محافظت می کند.

  1. جنس شلگیر از چیست و چه تفاوتی با جنس گلگیر دارد؟

یکی از تفاوت های گلگیر با شلگیر در جنس آن است. جنس گلگیر از پلاستیک مقاوم است در صورتی که گلگیرها بیشتر از فلز ساخته می شوند.

خرید لوازم یدکی ام وی ام

خرید لوازم یدکی ام وی ام | کاربرد گلگیر خودرو | تفاوت گلگیر و شلگیر

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز 112

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *