راهنمای جامع تعویض و تعمیر رادیاتور پراید
مجله ماشین, ماشین ها

راهنمای جامع تعویض و تعمیر رادیاتور پراید

پیش از آنکه به مراحل تعویض و تعمیر رادیاتور پراید بپردازیم، ابتدا رادیاتور خودرو و عملکرد آن را بررسی کنیم. زمانی که یک خودرو روشن و در حال حرکت است، به دلیل احتراق سوخت و سرعتی که دارد، مقدار زیادی گرما و حرارت تولید می‌شود. این گرما، ناشی از عملکرد خودرو، می‌تواند منجر به آسیب و حتی ذوب شدن قطعاتی همچون پیستون، سیلندر، و واشر سر سیلندر گردد.

رادیاتور خودرو به عنوان یک سیستم خنک‌کننده عمل می‌کند و وظیفه آن کاهش فشار حرارتی ناشی از عملکرد موتور است. از توضیحات ارائه شده روشن است که اهمیت عملکرد رادیاتور برای سیستم موتور خودرو چقدر حیاتی است.

 خرید قطعات و لوازم یدکی چینی خودرو در آساک چین یدک

عملکرد رادیاتور خودرو – اجزای تشکیل‌دهنده رادیاتور پراید

قبل از هر اقدامی در زمینه تعمیر رادیاتور پراید، توصیه می‌شود ابتدا با اجزای تشکیل‌دهنده آن آشنا شوید. در زیر، با دیدن نمای شماتیک اجزای رادیاتور در این اینفوگرافی، می‌توانید اطلاعات کاملی در این خصوص به دست آورید.

پیگیری مسیر حرکت سیال در رادیاتور پراید که به منظور خنک‌کنندگی انجام می‌شود، یکی از گام‌های اساسی است که برای آموزش تعمیر رادیاتور پراید باید انجام دهید. در تصویر زیر، می‌توانید با پیگیری فلش‌ها مسیر انتقال سیال را دنبال کنید.

اجزای تشکیل‌دهنده رادیاتور پراید

آشنایی با نحوه عملکرد رادیاتور می‌تواند به شما در عیب‌یابی و تعمیر رادیاتور پراید کمک کند. حرارت تولید شده توسط موتور و احتراق سوخت باید به گونه‌ای تنظیم شود که از طریق انتقال آب به محیط صورت گیرد.

آب خنکی که در مخزن پایینی رادیاتور قرار دارد، از طریق لوله وارد موتور می‌شود و با گردش در داخل سیستم موتور، آن را خنک می‌کند. این آب پس از گردش و جذب گرمای سیلندر و سرسیلندر و محفظه احتراق، با دمای بالا به مخزن بالایی رادیاتور باز می‌گردد.

در پشت رادیاتور، دو فن مکانیکی و الکتریکی نصب شده‌اند که گرمای آب را از رادیاتور می‌جوشانند و پس از خنک شدن، آب دوباره در مسیر گردش قرار می‌گیرد.

استفاده از دو نوع فن به این دلیل است که فن مکانیکی با نیروی ماشین کار می‌کند و پس از خاموش شدن ماشین متوقف می‌شود، در حالی که فن الکتریکی انرژی خود را از باتری ماشین تأمین می‌کند و تا زمان خنک شدن کامل سیستم به کار خود ادامه می‌دهد.

مراحل تعویض و تعمیر رادیاتور پراید

پیش از آغاز تعویض رادیاتور پراید، حتماً اطمینان حاصل کنید که خودرو کاملاً سرد شده باشد.

برای این کار از ابزارهای زیر استفاده کنید:

 • پیچ گوشتی
 • آچار
 • مایع ضد یخ و آب رادیاتور
 • رادیاتور

حالا به شروع مراحل تعویض رادیاتور پراید می‌پردازیم:

 1. با استفاده از آچار ۱۰، بست‌های نگه‌دارنده رادیاتور را باز کنید.
 2. بست شلنگ مرتبط بین رادیاتور و ترموستات را باز کنید.
 3. بست شلنگ زیری رادیاتور را هم باز کنید.
 4. سوکت موتور فن و مقاومت فن را بکشید.
 5. رادیاتور را به آرامی بیرون بکشید و با استفاده از آچار ۱۰، ۴ عدد پیچ دور فن رادیاتور را باز کنید.
 6. هنگام جا زدن رادیاتور به پایه‌اش دقت کنید و از گیرس برای جا زدن شلنگ رادیاتور استفاده کنید. اگر بست شلنگ خراب است، حتماً آن را تعویض کنید.

دلایل تعویض یا تعمیر رادیاتور پراید

ممکن است پرسش برانگیز باشد که چرا رادیاتور پراید خراب می‌شود و نیاز به تعمیر و تعویض دارد و یا زمان مناسب برای این اقدامات چیست. در زیر به این سوالات پاسخ داده می‌شود:

 1. وجود مشکل در اتصالات رادیاتور
 2. پارگی یا ترک خوردن لوله‌های انتقال آب
 3. سوختن فیوز فن رادیاتور
 4. خرابی واترپمپ
 5. خرابی ترموستات
 6. سوراخ شدن مخزن آب رادیاتور
بیشتر بخوانید:   بررسی دلایل اصلی کوبیدن صفحه خودرو

تعمیر رادیاتور بخاری پراید

اگر بخاری ماشین به درستی کار نمی‌کند و باد گرمی نمی‌دهد، یکی از دلایل آن ممکن است خرابی رادیاتور بخاری باشد. اگر رادیاتور بخاری به‌درستی کار نکند، بخاری قادر به پرتاب و پمپاژ باد گرم نخواهد بود. در چنین شرایطی، باید یا رادیاتور بخاری پراید را تعمیر کنید یا آن را تعویض کنید. در ادامه، روش تعمیر و تعویض رادیاتور بخاری پراید را توضیح می‌دهیم.

تعویض و تعمیر رادیاتور پراید

آموزش تعمیر رادیاتور بخاری پراید

برای آغاز کار، ابزارها و لوازم زیر را در دسترس داشته باشید:

 1. پیچ گوشتی چهار سو
 2. پیچ گوشتی دو سو
 3. انبر دست
 4. پیچ گوشتی مچی
 5. آچار بکس ۱۰
 6. رابط کوتاه
 7. جغجغه
 8. چراغ قوه
 9. آچار بکس ۱۹

برای رفع مشکلات رادیاتور بخاری پراید، مراحل زیر را اجرا کنید:

 • در ابتدا، اتصال شلنگ بخاری به رادیاتور را از طرفی که به موتور وصل می‌شود باز کنید.
 • برای دسترسی به بخاری، قسمت میانی را باز کنید.
 • پس از یافتن دسترسی به بخاری زیر داشبورد، تمام پیچ‌های اتصال به بخاری را باز کنید.
 • سه عدد پیچی که روی بخاری بسته شده است را باز کنید و فن را جدا کنید.
 • برای تعمیر رادیاتور پراید، تمام فیش‌های متصل به بخاری را باز کنید و بخاری را بیرون بکشید.
 • چهار پیچ بسته شده روی بخاری را باز کنید و قاب یا صفحه را بلند کنید.
 • پس از بلند کردن قاب، به رادیاتور بخاری دسترسی پیدا کرده و می‌توانید تعویض رادیاتور پراید را انجام دهید.
 • پس از تعویض رادیاتور جدید، تمام مراحل را از آخر به ابتدا اجرا کنید، مطمئن شوید که اتصالات به درستی در جای خود قرار گرفته و محکم شده‌اند، و از گرمای مطبوع بخاری خود لذت ببرید.

خرید لوازم یدکی ام وی ام-ارزانترین فروشگاه لوازم یدکی خودرو چینی

خرید لوازم یدکی ام وی ام

رادیاتور کولر پراید

 • کولر خودرو یکی از اجزای حیاتی ماشین است، به ویژه در روزهای گرم. یکی از اجزای اساسی کولر خودرو، رادیاتور است.
 • خرابی رادیاتور کولر می‌تواند باعث عدم عملکرد صحیح کولر شود. در این صورت، برای تعمیر رادیاتور کولر پراید باید اقدامات لازم را انجام دهید.
 • رانندگان حرفه‌ای همیشه اهمیت به این نکته را داده و با تمیزکاری و رسوب‌گیری دوره‌ای، عمر مفید رادیاتور را افزایش داده و عملکرد بهتری را تجربه می‌کنند.
بیشتر بخوانید:   ایموبلایزر خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

علائم نیاز به تعمیر کولر پراید

 1. حس بوی سوختگی در داخل کابین خودرو.
 2. خروج هوای گرم از دریچه‌های کولر.
 3. جمع شدن بیش از حد بخار در رادیاتور کولر.
 4. نشت مایعات زیر ماشین.
 5. روشن شدن چراغ هشدار خودرو.
 خرید قطعات و لوازم یدکی ام وی ام X22 در آساک چین یدک

داغ شدن موتور پراید

در صورتی که به مشکلات زیر برخوردید، نیاز به بررسی و تعمیر کولر پراید می‌باشد:

 1. اگر دمای موتور بسیار بالاست یا صدای غیر معمولی از موتور شنیده می‌شود، کولر را خاموش کرده و دنده را خلاص کنید و ترمز دستی را بکشید.
 2. اگر سیال خنک‌کننده یا بخارات از رادیاتور بیرون می‌آید، موتور را خاموش کرده و فن را در حالت روشن قرار دهید. در صورتی که فن کار نکند، به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.
 3. در صورتی که سیال خنک‌کننده از رادیاتور خارج نمی‌شود، موتور را خاموش کرده و پس از چک کردن دما، سطح مایع خنک‌کننده را بررسی کنید. اگر سطح آن کم بوده و یا نشتی در سیستم وجود داشته باشد، موتور را روشن نکنید.
 4. برای بررسی سطح مایع خنک‌کننده، وقتی موتور سرد است، ایندکسر مخزن را چک کنید. سطح مایع باید بین Max و Min باشد. افزایش یا کاهش غیرمناسب سطح مایع خنک‌کننده برای سلامت خودرو آشکارگر است.

نکات ایمنی در باز کردن درب رادیاتور پراید

تعویض و تعمیر رادیاتور پراید

در آموزش تعمیر رادیاتور پراید، رعایت نکات ایمنی بسیار حائز اهمیت است. اگر تجربه کافی در زمینه تعمیرات خودرو ندارید، بهتر است هرگز بدون اطلاعات کافی اقدام به تعمیر رادیاتور نکنید. باز کردن درب رادیاتور، علیرغم ظاهر ساده‌اش، اگر نکات ایمنی را رعایت نکنید، ممکن است به آسیب‌های جدی منجر شود.

هرگز در حالتی که موتور روشن است، درب رادیاتور را باز نکنید؛ زیرا علاوه بر خطر سوختگی، سیستم خنک‌کننده و موتور نیز ممکن است آسیب ببینند.

ابتدا موتور را خاموش کنید و سپس با دستمال، درب رادیاتور را به سمت مخالف عقربه‌های ساعت تا اولین پله باز کنید. در این مرحله، اجازه دهید فشار کم شود و سپس درب رادیاتور را به‌طور کامل باز کنید.

حتماً از کفایت ضدیخ در رادیاتور پراید اطمینان حاصل کنید و از یک ضدیخ استاندارد که تأثیر منفی بر روی رگلاتور نداشته باشد، استفاده کنید. هنگامی که موتور پراید گرم است، هرگز درب رادیاتور را باز نکنید؛ زیرا ممکن است آب داغ به بیرون پرتاب شده و منجر به سوختگی شود.

بیشتر بخوانید:   استعلام و پرداخت عوارض آزادراهی در 1402 چگونه است
 خرید قطعات و لوازم یدکی ام وی ام X33 در آساک چین یدک

تعمیر موتور فن رادیاتور پراید

یکی از عواملی که ممکن است اشتباهاً باعث شود فکر کنیم رادیاتور ماشین دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر آن داریم، خرابی موتور فن رادیاتور است. در این قسمت به بررسی علائم و دلایل خرابی موتور فن و نحوه تعمیر آن در رادیاتور پراید می‌پردازیم.

علائم خرابی موتور فن رادیاتور پراید:

 1. عدم کارکرد موتور فن.
 2. کارکرد ضعیف موتور فن.
 3. فن کار می‌کند، اما دمای موتور همچنان بالا است.
 4. فن صدای اضافی ایجاد می‌کند و لرزش دارد.
 5. چراغ هشدار خودرو روشن می‌شود.

در اکثر موارد، خرابی فن به دلیل سوختن و یا خرابی مقاومت فن رخ می‌دهد. نشانه‌های خرابی مقاومت فن عبارتند از: زمانی که ماشین گرم می‌شود، فن به طور کند کار نمی‌کند و به صورت مستقیم وارد دور تند می‌شود و چراغ خطر ماشین روشن می‌شود.

باز کردن فن در تعمیر فن رادیاتور پراید

برای تمیز کردن یا تعمیر فن رادیاتور پراید، ابتدا باید به فن دسترسی یابید و آن را از ماشین جدا کنید. معمولاً موتور فن پراید در بخش میانی ماشین قرار دارد، و شما می‌توانید از طریق کاپوت جلوی ماشین به فن دسترسی یابید. برای انجام این کار، از پیچ گوشتی استفاده کنید و پیچ‌های سین فن را باز کنید و سپس آن را از ماشین جدا کنید.

برای جدا کردن موتور فن از ماشین، تمام خارها و پیچ‌های فن را به طور کامل باز کنید و فن را به آرامی جدا کنید. در مرحله بعد، پیچ‌های موتور فن را باز کنید. در این قسمت به جزئیات باز و بسته شدن پیچ‌ها و قرارگیری صحیح فن دقت کنید.

حالا می‌توانید موتور فن و خود فن را بررسی کنید و پس از عیب‌یابی، به تعمیر موتور فن رادیاتور پراید بپردازید. پس از انجام تمام مراحل، نوبت به قرار دادن فن در محل اصلی‌اش می‌رسد. در این مرحله، ابتدا تمام قطعات را در محل مناسب قرار دهید و پس از اطمینان از صحت قرارگیری قطعات، پیچ‌ها و خارها را ببندید.

اگر سوالی در خصوص تعمیر رادیاتور پراید دارید، می‌توانید آن را در بخش نظرات مطرح کنید تا به شما پاسخ داده شود. تیم تخصصی در آچاره با تجربه و مهارت در زمینه تعمیرات رادیاتور پراید آماده به کمک به شماست.

 خرید قطعات و لوازم یدکی خودرو چینی در آساک چین یدک

میانگین امتیاز 2 / 5. تعداد امتیاز 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *