آموزش بستن زنجیر چرخ خودرو
مجله ماشین, ماشین ها

آموزش کامل بستن زنجیر چرخ خودرو + معرفی انواع زنجیر چرخ

 بستن زنجیر چرخ خودرو؛ انواع زنجیر چرخ

آموزش کامل بستن زنجیر چرخ خودرو: چرخ های ماشین به گونه ای طراحی شده اند که در حالت عادی می توانند اصطکاک لازم را با سطوحی همچون آسفالت یا جاده های خاکی ایجاد کنند. اما این اصطکاک در جاده های برفی و یخبندان کاهش یافته و این موضوع باعث می شود خودرو در این جاده ها لیز بخورد. به همین دلیل در این شرایط نیاز به بستن زنجیر چرخ خودرو وجود خواهد داشت. عدم بستن زنجیر چرخ باعث کاهش ایمنی و ایجاد خسارت های مالی و جانی خواهد شد؛ به همین دلیل نیاز است این کار را با دقت هر چه تمام تر انجام دهید. اما انواع زنجیر چرخ کدامند و چگونه می توان آن ها را بست؟ این موضوعی است که قصد داریم در ادامه این مقاله مجله ماشین به بررسی آن بپردازیم.

بستن زنجیر چرخ خودرو

بستن زنجیر چرخ خودرو

آشنایی با انواع زنجیر چرخ

انواع زنجیر چرخ در مدل های مختلف در بازار موجود هستند که مشهورترین آن ها، زنجیر چرخ کلاسیک و کابل تایر می باشند. در زیر به ویژگی های آن ها اشاره می کنیم.

  • زنجیر چرخ کلاسیک: احتمالا شما نیز با شنیدن نام زنجیر چرخ به یاد زنجیرهایی فلزی ضخیمی میفتید که به دور چرخ ها پیچانده شده اند. در واقع این مدل ها همان زنجیر چرخ های کلاسیک هستند که استفاده از آن ها بسیار رایج می باشد. بکارگیری این زنجیرها می تواند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشد. از جمله مهمترین معایب آن ها می توان به افزایش احتمال آسیب زدن به جاده ها اشاره کرد. همچنین در صورتی که این زنجیرها پاره شده یا به هر دلیلی باز شوند، رانندگان در کنترل خودرو با مشکل مواجه خواهند شد. از مزایای زنجیر چرخ کلاسیک می توان به دوام و ماندگاری بالای آن ها اشاره کرد.
  • کابل تایر: این محصولات در واقع یک شبکه توری از جنس استیل هستند که به آسانی دور چرخ قرار گرفته و قسمت هایی از آن را می پوشانند. نصب این کابل ها نسبت به زنجیر چرخ کلاسیک بسیار آسان تر است و به همین دلیل امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. البته بیان این نکته شایان ذکر است که ماندگاری زنجیر چرخ کلاسیک نسبت به کابل تایر بیشتر می باشد.

بیشتر بخوانید:

دلایل لرزش موتور خودرو چیست؟

سایر انواع زنجیر چرخ

از انواع دیگر زنجیر چرخ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زنجیر چرخ کمربندی که با نام تسمه ای نیز شناخته می شود.
  • زنجیر چرخ پارچه ای که با نام جوراب چرخ نیز شناخته می شود.
انواع زنجیر چرخ ماشین

انواع زنجیر چرخ ماشین

بیشتر بخوانید:

علت لرزش فرمان هنگام ترمز چیست؟

بیشتر بخوانید:   انتخاب و خرید بهترین روغن موتور خودرو چینی

آموزش بستن زنجیر چرخ

برای بستن زنجیر چرخ خودرو نیاز است که یک کابل را در بخش پشتی تایر حلقه زده و سپس زنجیرها را در دور لاستیک قرار دهید تا یک شبکه در اطراف آن ایجاد شود. البته به این نکته توجه داشته باشید که نحوه بستن هر زنجیر چرخ با دیگری متفاوت است و باید آموزش لازم را در این زمینه از فروشنده دریافت کنید. به عنوان مثال برای بستن زنجیرهای چرخ تسمه ای باید آن ها را از بین شکاف های رینگ عبور داده و سپس این زنجیرها را ببندید. در پایان باید به شما بگوییم که تنها انتخاب بهترین نوع زنجیر چرخ و بستن صحیح آن کافی نیست بلکه باید با اصول صحیح رانندگی و کنترل ماشین در این شرایط آشنا باشید تا بتوانید به صورت ایمن، به مقصد خود برسید.

در انتها امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. برای خرید لوازم یدکی خودرو و لوازم چانبی خودرو میتوانید به فروشگاه آساک چیسن یدک مراجعه فرمایید.

بیشتر بخوانید:

کاملترین راهنمای انتخاب روغن موتور در سال 1401 – 2022

 

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز 124

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *